Dornova metoda
Dornova metoda vznikla v Bavorsku v 80. letech 20. století. Za jejího zakladatele se považuje pan Dieter Dorn, kterého přestala bolet záda po ošetření "koňským léčitelem". Pan Dorn nejprve ošetřoval členy své rodiny a přátele, později za podpory ortopedů začal tuto metodu vyučovat na seminářích.
Dornova metoda je jemná manuální technika, kterou se navracejí klouby a kosti do jejich fyziologické polohy. Chybné postavení tvrdých tkání v těle negativně ovlivňuje měkké tkáně (svaly i orgány). Dornova metoda pro zvířata je speciálně přizpůsobena čtyřnohým tvorům a biomechanice jejich kloubů. Princip Dornovy metody je založen na ošetření celého těla, kloub po kloubu, kůstku po kůstce a nesoustředí se jen na postižené místo. Terapie probíhá tak, že terapeut aktivně pracuje s pacientem a plynule rozhýbe daný kloub. Přitom jemně tlačí určitým směrem, aby se kloub vrátil na původní místo. Každý zásah terapeuta podléhá jasně daným pravidlům.
Ošetření probíhá za přítomnosti majitele a trvá nejdéle hodinu. Využívá se i jemného baňkování, např. při posunu obratlů.
Nejúčinnější je terapie preventivní, ještě před tím, než u zvířete nastoupí pohybové obtíže. Po ošetření je nejvhodnější dopřát pacientovi klidový režim minimálně po dobu 3 dnů.
Indikace:
- - zvíře bez pohybových obtíží, tj.prevence
- - zvíře s pohybovými obtížemi po konzultaci s veterinárním lékařem
- - rehabilitace
- - při chronických problémech ve stáří
Kontraindikace:
- - porušení kůže, rány
- - infekční onemocnění
- - nervová onemocnění v akutním stadiu
- - jakékoliv klinické změny životních funkcí
- - nemoci kostí
- - březost